Powered by Smartsupp
0905 657 498 | Po - Pi: 08:00 - 16:00
certifikovany_prodajca_matador.pngcertifikovany_predajca_continental.pngShoROku18.pngLogo_eliteGold_2019_full.pngzf_logo_sk.png

BezpecnynakupNew.jpg 

-------------------- 

 Náš skúsený tím je tu stále pre Vás.


Ďakujeme za dôveru a prajeme veľa bezpečných kilometrov.

Skladujte pneumatiky správne. Vydržia dlhšie

Úvod / Skladujte pneumatiky správne. Vydržia dlhšie

Ak nemáte možnosť uskladniť pneumatiky mimo sezónu v pneuservise, je dobré vedieť, ako ich vhodne uložiť v domácich podmienkach. Vďaka nasledujúcim tipom, ktoré odporúčajú aj samotní výrobcovia pneumatík, minimalizujete riziká poškodenia dezénu a diskov.

Ideálne miesto
Skladované pneumatiky treba zbaviť štrku a nahromadených kamienkov v drážkach. Veľa vodičov však zanedbáva základné očistenie, čoho dôsledkom býva ich znehodnotenie. Pneumatiky potrebujú suché a tmavé miesto, kde nie je príliš vysoká vnútorná teplota. V opačnom prípade dochádza k strate užitočných parametrov (napr. priľnavosti) a pre vás to znamená citeľné zhoršenie jazdných vlastností. A tiež to, že novú sadu, budete kupovať oveľa skôr.

Najčastejším problémom je nedostatok priestoru, hlavne pokiaľ motoristi umiestňujú sezónne obutie do pivníc či garáží, kde sa nachádza množstvo iných vecí. Naukladaním ďalších predmetov na pneumatiky môže spôsobiť ich deformáciu. Preto je nutné vyhradiť dostatočný priestor pre pneumatiky a na ostatné veci nájsť jednoducho iné miesto. Samozrejmosťou je odstránenie chemických látok či olejov z ich blízkosti.

Rozhodujúci je aj spôsob uloženia, ktorý závisí od toho, či máte pneumatiky obuté na diskoch alebo nie. Ak sú na diskoch, môžete ich pokojne poukladať ležmo na seba, prípadne sa dajú zavesiť za jednotlivé lúče. Presne naopak sa majú skladovať voľné pneu bez diskov; teda poukladané na stojato, vedľa seba. Závesný systém je pri nich úplne nevhodný.

 skladovani_pneu_conti_data.jpg
zdroj: continental.sk

V oboch prípadoch však netreba zabudnúť na občasné preloženie, aby boli pneumatiky zaťažované rovnomerne, a to počas celej doby skladovania.

Aká je životnosť pneumatík?
Maximálna životnosť je 8 až 10 rokov (aj keď pri pohľade na dezén nie sú zjavné známky poškodenia). Dôvodom je starnutie gumovej zmesi. Ide síce o prirodzený jav, ale adekvátnou starostlivosťou je možné tento proces spomaliť.

Pri každodennej prevádzke, resp. po prejdení značného množstva kilometrov, je však opotrebenie tak veľké, že sa musia pneumatiky vymeniť podstatne skôr. K tomu dochádza zvyčajne po 5 – 6 rokoch.

Ako rozpoznať, že je dezén už nevyhovujúci, nájdete v článku Kedy je potrebné vymeniť pneumatiky.

3 ročné pneumatiky nie sú staré
Medzi motoristami a odborníkmi rezonuje otázka, či môžu predajcovia predávať nové pneumatiky, no so starším dátumom výroby. Ak sú skladované správne a vo vyhovujúcich podmienkach, tak aj dvoj, troj, ročná pneumatika (nová, nepoužitá) je rovnako kvalitná ako tá, ktorá bola vyrobená pred mesiacom. Nemusíte sa preto obávať žiadnych nedostatkov, ani zhoršených jazdných vlastností.