Powered by Smartsupp
PNEUPEX, spol. s r.o. - Svidník
Nakupujte disky na našej web stránke www.disky-pneupex.sk
0905 657 498 | Po - Pi: 08:00 - 16:00
0905 657 498 | Po - Pi: 08:00 - 16:00

Vyberáte nové pneumatiky? Nájdite tie správne

Zákazníci sa nás mnohokrát pýtajú, podľa čoho si majú vybrať nové pneumatiky. Je totiž naozaj náročné zorientovať sa v tak veľkom množstve čísel, označení a rozličných modelov. Preto vám prinášame praktický návod, vďaka ktorému sa vyhnete objednávke nevhodných pneumatík (nevhodných pre vaše vozidlo) a zbytočným reklamáciám.

Rozmery a indexy
Prvým krokom je voľba rozmerov pneumatík. Zodpovedajúce parametre nájdete priamo na bočnici pneumatík, ktoré máte aktuálne obuté.

obrazok.png

Okrem bočnice sú rozmery uvedené v Osvedčení o evidencii motorového vozidla (v tzv. „veľkom“ technickom preukaze v papierovej forme). Ak ale nie ste prvým majiteľom vozidla, resp. ste ešte nekupovali pneumatiky na dané vozidlo, spoľahnite sa predovšetkým na technický preukaz. V ňom uvedené údaje totiž korešpondujú s odporúčaním výrobcu; resp. ponúkajú alternatívne rozmery, ktoré sú schválené pre daný model automobilu. Disky a pneumatiky iných rozmerov sú z pohľadu zákona a bezpečnosti neprípustné. 

Dôležité skratky
Na pneumatikách môžete objaviť niekoľko ďalších údajov – symbolov a skratiek, ktoré charakterizujú určité vlastnosti danej pneumatiky.

 Skratka Popis Skratka Popis
Reinf (Reinforced)
Zosilnená bočnica, umožňujúca viac zaťažiť pneumatiku (v porovnaní s bežnou pneumatikou rovnakého rozmeru)
TWI index 
(Tire Wear Index)
Ukazovateľ opotrebenia – vizuálne upozorní vodiča na hraničnú hĺbku dezénu. Ak sa dezén opotrebuje na jeho úroveň, treba zvážiť výmenu pneumatiky.
FR
(Flange Rim)
Výstupok ako ochrana ráfika pred poškodením pri parkovaní pri obrubníkuGreen XLogo, ktorým Michelin označuje energeticky úsporné pneumatiky.
MLOchrana bočnice pred poškodením
 

RFT / ZPOznačenie run-flat technológie (každý výrobca má vlastnú skratku; preto je možné stretnúť sa napr. aj so skratkou ZP – Zero Pressure pneumatiky od Michelin)DOT - vedľa DOT sa uvádza dátum výroby pneumatiky vo forme týždeň (2 čísla) / rok (posledné 2 čísla)
 Pneumatika, spĺňajúca bezpečnostné normy stanovené Ministerstvom dopravy USA

Typ pneumatík

Ak už viete, aký rozmer potrebujete, zvolíte si typ pneumatík – pneumatiky na osobné vozidlo, SUV alebo ľahké nákladné vozidlo. Takisto si vyberiete sezónu (leto/ zimu). Vzhľadom na bezpečnosť a legislatívou stanovenú povinnosť vybaviť vozidlo zimnými pneumatikami v čase námrazy a súvislej vrstvy snehu, neodporúčame v zimnom období používať letné pneumatiky.

Ktoré sú najvhodnejšie?

Správny rozmer aj typ máte zvolený. Už zostáva iba voľba konkrétnej pneumatiky od konkrétneho výrobcu. Je len na vás, aké máte preferencie – či dáte prednosť úsporným pneumatikám s nízkym valivým odporom (napr. Goodyear EfficientGrip), alebo sa zameriate na vysokú bezpečnosť na mokrom povrchu (odolnosť voči aquaplaningu) Michelin Primacy 3, prípadne či vašim jediným kritériom výberu je cena (Matador MP16).

Nápomocným môže byť aj systém štítkovania pneumatík, ktorý označuje pneumatiky podľa toho, do akej kategórie spadajú v rámci troch základných kritérií (valivý odpor, priľnavosť na mokrej vozovke a hlučnosť). Čím je uvedené písmeno na štítku bližšie k písmenu A, tým je pneumatika kvalitnejšia v danom segmente. Ak je pri nej načrtnutá len 1 zvuková vlna, ide o tichú pneumatiku.

Treba si však uvedomiť, že takéto členenie je iba orientačné, pretože sa príslušné testovania vykonávajú v špecifických podmienkach a neberú do úvahy ďalšie dôležité aspekty a charakteristiky danej pneumatiky.

Preto je dobré overiť si kvalitu kupovanej pneumatiky aj iného dôveryhodného zdroja – rozhodnúť sa môžete napríklad podľa dostupných výsledkov nezávislého testovania, ktoré pravidelne zostavujú popredné automobilové magazíny (ADAC, Autobild, Auto Motor und Sport a iné). Podľa dosiahnutého hodnotenia sú pneumatiky následne zoradené do rebríčka a vy tak máte možnosť porovnávať medzi vybranými pneumatikami a nakoniec sa rozhodnúť pre najviac vyhovujúce.