Powered by Smartsupp
PNEUPEX, spol. s r.o. - Svidník
Nakupujte disky na našej web stránke www.disky-pneupex.sk
0905 657 498 | Po - Pi: 08:00 - 16:00
0905 657 498 | Po - Pi: 08:00 - 16:00

Vzhľad dezénu ovplyvňuje vlastnosti pneumatík

Výrobcovia pneumatík venujú naozaj veľkú pozornosť tomu, ako by mal dezén na behúni vyzerať. Dôvodom je, že práve tvar dezénu do značnej miery ovplyvňuje správanie sa pneumatík počas jazdy. Ide predovšetkým o priľnavosť na mokrom povrchu a celkovú ovládateľnosť na suchej vozovke.

Symetrický dezén
Tento typ dezénu je charakteristický svojimi konštantnými vlastnosťami na rôznych povrchoch (na suchej aj mokrej vozovke). Smer rotácie nie je nijako označený, takže pri prezúvaní nie je potrebná zvýšená pozornosť. Pneumatiky s týmto dezénom sa najčastejšie používajú na vozidlách nižšej a strednej triedy; dnes sa však do popredia dostávajú pneumatiky s dezénom asymetrickým.

Asymetrický dezén
Čoraz viac popredných výrobcov pneumatík preferuje tento typ dezénu. Dôvodom je hlavne zvýšená bezpečnosť. Vonkajšia časť sa skladá z väčších, menej deformujúcich sa, blokov. Poskytuje dobrú priľnavosť k vozovke a celkovú stabilitu v zákrutách. Dezén na vnútornej strane je viac členitý/ prerezaný, vďaka čomu zabezpečuje plynulý odvod vody a skracuje brzdnú dráhu.

Pri pneumatikách s asymetrickým dizajnom je nevyhnutné dbať na správne obutie podľa pokynov uvedených na bočnici.

Smerový dezén
Smerový dezén je možné najčastejšie nájsť na zimných pneumatikách, pretože tento typ výborne odvádza vodu (sneh) von z drážok, čím predchádza aquaplaningu. Pneumatiky je nutné vždy obuť v smere, ktorý je znázornený priamo na bočnici – v smere šípky.

Porovnanie dezénov

 Symetrický Asymetrický Smerový
+ variabilita použitia
- nevedia konkurovať vlastnostiam asymetrického dezénu
+ výborná priľnavosť za mokra
+ stabilné vedenie v zákrutách
+ rýchla a presná reakcia pneumatík pri riadení
+ vyššia odolnosť voči aquaplaningu
+ silný záber
+ rýchly odvod vody
- slabšie bočné vedenie

Trendy v dizajne
Vývoj pneumatík neustále napreduje a svetoví výrobcovia pravidelne prichádzajú na trh s novými typmi a technológiami. Vďaka inováciám sú pneumatiky ešte bezpečnejšie (nielen na mokrom povrchu, ale aj v krízových situáciách), ekologickejšie a šetrnejšie k peňaženkám vodičov.

Napríklad pre bezpečnosť v daždivom počasí alebo na vozovke pokrytej námrazou je kľúčový pomer prerezania dezénu a lamely, ktoré sa nachádzajú na povrchu behúňa. Práve lamely sú nápomocné pri odvádzaní vody a kašovitého snehu spomedzi drážok. Ale pri dezéne, ktorý je prezeraný mnohými lamelami, dochádza k znižovaniu pevnosti povrchu, čo by mohlo ohroziť bezpečnosť cestnej premávky.

Niektorí výrobcovia mysleli aj na toto riziko – napr. firma Michelin vyvinula samoblokujúce 3D lamely pre automatické blokovanie v momentoch veľkého zaťaženia pneumatiky.

Náš tip:

asymetricky_dizajn.png   rovnejsi_profil.png

michelin_so_samoblok_lamelami.jpg