Powered by Smartsupp
0905 657 498 | Po - Pi: 08:00 - 16:00
certifikovany_prodajca_matador.pngcertifikovany_predajca_continental.pngShoROku18.pngLogo_eliteGold_2019_full.pngzf_logo_sk.png

BezpecnynakupNew.jpg 

-------------------- 

 Náš skúsený tím je tu stále pre Vás.


Ďakujeme za dôveru a prajeme veľa bezpečných kilometrov.

Aktuálny trend – ekologické pneumatiky si získavajú svoje miesto na trhu

Úvod / Aktuálny trend – ekologické pneumatiky si získavajú svoje miesto na trhu
Často sa o ekologických pneumatikách hovorí ako o pneumatikách budúcnosti. Dôvodom je fakt, že spoločnosť si začala uvedomovať dôsledky masívneho využívania fosílnych palív pri výrobe pneumatík, ako aj celkovú ekologickú náročnosť pri ich likvidácii.

Vznikla tak potreba apelovať na výrobcov pneumatík, aby hľadali nové možnosti. Kľúčovou výzvou sa preto stala snaha o zníženie závislosti na ropných produktoch a využívanie obnoviteľných surovín.

Prvá eko pneumatika sa pritom objavila už pred viac ako 10 rokomi, keď Michelin uviedol na trh pneumatiky Michelin Energy™ , predchodcu dnešných známych Michelin Energy Saver+

Technológia a materiály
Poprední výrobcovia pneumatík sa postavili k tejto problematike zodpovedne a v rámci vývoja a inovácií sa zameriavajú aj na tzv. „zelené pneumatiky“. Vďaka tomu sú niektoré dnešné moderné pneumatiky vyrobené z 45% obnoviteľných zdrojov (a toto číslo sa postupne zvyšuje).

Prakticky všetci veľkí výrobcovia majú vo svojom portfóliu minimálne jednu, viac či menej ekologickú pneumatiku.

Continental používa napríklad repkové oleje ako náhradu za ropný olej a tiež pracuje s umelým hodvábom namiesto polyesteru. Dokonca recykluje aj gumu zo starých pneumatík, ktorým nahrádza kaučuk.

Za ekologické pneumatiky sa však dajú považovať aj tie, ktoré preukázateľne prispievajú k ekologizácii cestnej dopravy (teda nielen tie, ktoré sú vyrobené z recyklovateľných surovín).

Ide o pneumatiky s technológiami, ktoré dokážu zvyšovať palivovú účinnosť, a teda poskytovať výraznú úsporu pohonných hmôt a nižšiu produkciu CO2. Rovnako za „eco“ pneumatiky možno označiť tie, s nízkou úrovňou valivého odporu, pretože valivý odpor dokáže minúť až 20% z celkovej spotreby. Práve jeho znižovanie sa javí ako vhodný krok smerom ku ekologizácii.

Spoločnosť Dunlop napríklad navrhla aerodynamický dizajn pre zníženie valivého odporu – vďaka nemu a obsahu nízkoteplotnej zložky je možné na 14 000 km ušetriť až 100€ za benzín. Takúto úsporu dokáže poskytnúť napr. Dunlop SP Sport Bluresponse.

Michelin sa takisto pri svojich pneumatikách zameriavajú na optimalizáciu valivého odporu, čím prispievajú k menšiemu znečisťovaniu ovzdušia emisiami. Micheli Energy Saver využívajú technológiu Eco´ N´ Grip pre ešte väčšiu úsporu paliva a životnosť pneumatík, pretože sa pneumatiky menej zahrievajú, a tým pádom dochádza k menšiemu opotrebúvaniu. 

A čím menej sa pneumatiky opotrebúvajú, tým dlhšie vydržia, čo takisto prispieva k ekologizácii gumárenského priemyslu.

zdroj: continental.sk, dunlop.sk