Powered by Smartsupp
0905 657 498 | Po - Pi: 08:00 - 16:00
certifikovany_prodajca_matador.pngcertifikovany_predajca_continental.pngShoROku18.pngLogo_eliteGold_2019_full.pngzf_logo_sk.png

BezpecnynakupNew.jpg 

-------------------- 

 Náš skúsený tím je tu stále pre Vás.


Ďakujeme za dôveru a prajeme veľa bezpečných kilometrov.

Tipy pre zníženie spotreby paliva

Úvod / Tipy pre zníženie spotreby paliva
Každý vodič pozná „zaručené rady“ ako znížiť spotrebu na minimum. Veľa z nich je pravdivých, ale pre každodennú prevádzku sú doslova nepoužiteľné. Napríklad: nejazdiť na krátke vzdialenosti v zime kvôli studenému motoru. Určite všetci motoristi analyzujú počet kilometrov (koľko sa  chystajú prejsť), keď vonku sneží...

Pneumatiky výrazne ovplyvňujú frekvenciu tankovania

Až 20% množstva paliva môžu spotrebovať iba samotné pneumatiky. Okrem odporu vzduchu musí totiž automobil pri jazde prekonávať aj tzv. valivý odpor. Práve ten je dokonca jedným z kľúčových parametrov, ktorý vodiči nájdu na štítkoch pneumatík (trieda A – G). Čím je valivý odpor nižší, tým menej energie sa musí vynaložiť na pretáčanie, a tým je preukázateľne menšia spotreba. Kvalitné pneumatiky dokážu zredukovať valivý odpor natoľko, že výrazne ušetria pohonné hmoty. Zároveň sa produkuje znížené množstvo emisií.

Výber technológií:

Správny tlak
Ak chcete dosiahnuť úsporu, nezabúdajte na správne hustenie pneumatík. Najhorším variantom je podhustenie, kedy sa hmotnosť vozidla sa sústreďuje na okraje behúňa, čím sa zvyšuje valivý odpor a znižuje palivová účinnosť. Kvôli nedostatočnému tlaku vám náklady na PHM porastú.
Pozor si dajte aj na správne sezónne obutie – hlavne zimné pneumatiky, používané v letnom období, zvyšujú spotrebu paliva. Okrem toho vás nepoteší ani celkový hluk počas jazdy.

Technický stav vozidla
Na efektívne využívanie energie pri jazde vplýva takisto celkový stav, v akom sa motorové vozidlo nachádza. Preto je dôležité venovať pozornosť spotrebným prevádzkovým kvapalinám a filtrom. Pravidelnou výmenou oleja a znečisteného palivového/ vzduchového filtra zabezpečíte optimálnu palivovú účinnosť.

Ekologický štýl jazdy
Veľkú časť spotreby môžete ušetriť spôsobom jazdy (až 20% navyše je potrebných pri agresívnejšom štýle). Kľúčovým faktorom je plynulosť. To znamená udržiavať konštantnú rýchlosť. Žiadne prudké štartovanie, ani brzdenie. Takisto je dôležité preraďovať rýchlostné stupne kontinuálne a pri optimálnych otáčkach motora; vodičom pri tom pomáhajú palubné počítače v novších modeloch áut, ktoré ich upozornia, aby tak urobili. Tempomat či Štart-Stop systém sú ďalšími výbornými pomocníkmi pre lepšiu spotrebu. Za ideálnu rýchlosť je považovaných 50 – 70 km/h.

Univerzálne rady:
  • Brzdite motorom – čím viac brzdíte, tým viac energie (a benzínu) sa spáli
  • Nenechávate zapnutý motor v kolóne, alebo ak na niekoho čakáte – zbytočne míňate PHM
  • Nejazdite príliš rýchlo – pneumatika sa trením o vozovku nadmerne zohrieva a stúpa valivý odpor
  • Vždy majte zaradenú rýchlosť, aj pri jazde dolu kopcom – na neutrál radšej zabudnite
  • Pri vyšších rýchlostiach zatvorte okná
  • Nepreháňajte to so zapínaním klimatizácie
  • Predvídajte, aby ste nemuseli prudko a náhle brzdiť

Všetky nepotrebné veci preč

Pokiaľ je to možné, nenoste v aute veci, ktoré aktuálne nepotrebujete. Akákoľvek záťaž naviac, zvyšuje nároky na energiu. Samotný nosič umiestnený na streche auta môže zdvihnúť spotrebu o 5%.