Powered by Smartsupp
0905 657 498 | Po - Pi: 08:00 - 16:00
certifikovany_prodajca_matador.pngcertifikovany_predajca_continental.pngShoROku18.pngLogo_eliteGold_2019_full.pngzf_logo_sk.png

BezpecnynakupNew.jpg 

-------------------- 

 Náš skúsený tím je tu stále pre Vás.


Ďakujeme za dôveru a prajeme veľa bezpečných kilometrov.

Prečo mať obuté zimné pneumatiky aj keď nesneží

Úvod / Prečo mať obuté zimné pneumatiky aj keď nesneží

S príchodom chladnejšieho obdobia vodiči zvažujú, kedy vymeniť svoje letné obutie za zimné. Niektorí však premýšľajú nad tým, či vôbec prezúvať...a práve to môže byť dôvodom zbytočných kolíznych situácií.

Nepodceňujte sezónnu výmenu pneumatík
Výrazný pokles vonkajšej teploty má za následok zmeny v správaní sa pneumatiky pri kontakte s vozovkou. Letné pneumatiky sú vyrobené z gumy, ktorá pri nízkych teplotách výrazne tvrdne, čím stráca priľnavosť a auto je náchylné dostať sa do šmyku. Mínusom je aj to, že sa nedokážu rýchlo prispôsobiť náhlym zmenám v počasí. V zime je totiž bežný obrat z pekného slnečného počasia na dážď so snehom v priebehu niekoľkých minút, čím vzniká riziko nebezpečenstva.

Letné pneumatiky nemajú schopnosť odolávať takýmto nepredvídateľným poveternostným podmienkam
aj kvôli inej konštrukcii dezénu (je menej členitý ako v prípade zimných pneumatík).

Celkovo je stabilita a ovládateľnosť automobilu slabá a zhoršuje sa, keď začne husto snežiť a vznikne námraza na vozovke. Auto na letnom obutí sa tak doslova „kĺže“, pričom vodič stráca kontrolu nad riadením. Veľkým problémom je aj predĺženie brzdnej dráhy oproti jazde na zimných pneumatikách.

breaking_distance_snow_en_data.gif
zdroj: Continental.sk

Kľúčové vlastnosti zimných pneumatík
Zimné pneumatiky sú navrhnuté tak, aby vedeli optimálne reagovať na nepriaznivé podmienky a teplotu menšiu ako +7°C. Vďaka špeciálnej zmesi gumy, pneumatika nestvrdne ani pri mínusových hodnotách. Tým je zachovaná maximálna priľnavosť. Zimné pneumatiky majú značne členitý a hlbší dezén (v porovnaní s letnými). Výrobcovia si dávajú záležať na prepracovaní systému lamiel, pretože lamely sú zodpovedné za ovládateľnosť na klzkom povrchu a efektívnejší odvod vody, vrátane kašovitého snehu, ktorý sa navyše nehromadí v drážkach. Výsledkom je znížené riziko aquaplaningu a šmyku.

 mnoholamelovy_system.PNG dunlop_reverzny_snowguide.jpg goodyear_adaptive_sipegrip.png
 Dunlop mnoholamelový systém
 Dumlop reverzný SnowGuide
 Goodyear adaptive SipeGrip

Zimné pneumatiky poskytujú vodičom silný záber na snehu (aj do kopca) a spoľahlivú brzdnú účinnosť. Netreba však zabudnúť na bezpečnú vzdialenosť, ktorú treba dodržiavať v závislosti od aktuálneho stavu vozovky a počasia.

Kedy prezúvať
Výrobcovia aj odborná verejnosť odporúčajú meniť pneumatiky vtedy, keď vonkajšia teplota stabilne poklesne pod +7°C. Od uvedenej teploty sa naplno začínajú uplatňovať všetky funkčné vlastnosti zimných pneumatík. Pre ich zachovanie je nevyhnutné jazdiť na pneumatikách s hĺbkou dezénu aspoň 4 mm (z pohľadu zákona na SR postačujú minimálne 3 mm, ale spoľahlivosť je v takomto prípade znížená).

V niektorých krajinách EÚ je legislatívou nariadené povinné používanie zimných pneumatík, ktoré je vymedzené konkrétnym termínom (najčastejšie od začiatku novembra do polovice apríla). Dátumy sa však v jednotlivých štátoch líšia.

Na Slovensku je v termíne od 15.11. – 31.3. povinnosť vybaviť vozidlo zimným obutím v prípade, že je na vozovke súvislá vrstva snehu alebo ľadu