Powered by Smartsupp
PNEUPEX, spol. s r.o. - Svidník
Nakupujte disky na našej web stránke www.disky-pneupex.sk
0905 657 498 | Po - Pi: 08:00 - 16:00
0905 657 498 | Po - Pi: 08:00 - 16:00

Hmla, mrholenie a námraza – na čo si dávať pozor na cestách v zime

Zima je pre motoristov náročným obdobím. Nepriaznivé poveternostné podmienky značne komplikujú dopravu a negatívne ovplyvňujú plynulosť cestnej premávky.

Znížená viditeľnosť

Obmedzenie viditeľnosti nie je spôsobené len skorým stmievaním. Chladné mesiace sú charakteristické zvýšeným výskytom hmly. Vysoká relatívna vlhkosť vzduchu má za následok to, že sa mikroskopické kvapky (vody) zdržiavajú pri zemi, čím sa vytvára:
Nebezpečnejšia z pohľadu vodičov je samozrejme hmla, pretože obmedzuje výhľad a vodiči sú tak odkázaní na zvýšenú pozornosť a opatrnosť. Dokonca aj Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) zvykne v prípade výskytu hustej hmly, vydávať výstrahy pre zníženú viditeľnosť – čo môže predstavovať potenciálne riziko nielen pre motoristov.

Vidieť a byť videný je nevyhnutné aj pre ostatných účastníkov cestnej premávky; chodcov či cyklistov, ktorí by práve v zimnom období mali dbať na svoju bezpečnosť. A to používaním reflexných prvkov, vďaka ktorým budú na vozovke (pri krajnici, na prechode,...) rozpoznateľní.

Jazda v hmle – vyhnite sa chybám
Hmla vytvára dojem, že sa vozidlo pohybuje pomalšie, hoci to nie je pravda. Veľa vodičov má preto tendenciu podvedome zrýchľovať. Je ale potrebné sledovať tachometer a nepodľahnúť tomuto klamu. Za zhoršených poveternostných podmienok, vrátane hmly, je najdôležitejšie spomaliť.

Z dôvodu lepšej viditeľnosti sa zvyknú motoristi dostať do tesnej blízkosti vozidla pred ním a držať sa ho. Je to však nebezpečné riešenie situácie, pretože nedodržiavanie bezpečného odstupu od predchádzajúceho vozidla môže mať negatívne následky – ak prvé vozidlo zíde z cesty alebo narazí do prekážky, vozidlo za ním nemusí stihnúť zareagovať včas.

Z tohto dôvodu sa nikdy príliš nedržte vozidla pred vami!

Ďalšou z chýb v hmlistom a sychravom počasí je snaha o jazdu blízko pri stredovej deliacej čiare. Aby nedošlo ku kolízii s oproti idúcim vozidlom, je vhodnejšie nasledovať vonkajšiu čiaru (pri krajnici), pokiaľ to situácia dovoľuje a cestné značenie je dostatočne viditeľné.

Správne (ne)používanie hmloviek
Mnohí vodiči nemajú dostatok informácií o tom, ako používať svetlá do hmly, tzv. hmlovky. Prednými svetlometmi do hmly možno svietiť iba počas hustého dažďa, sneženia a samozrejme hmly. Zadnými sa svietiť v takomto počasí musí, aby bol automobil videný ostatnými vodičmi.

Na strane druhej nie je potrebné používanie hmloviek za každých okolností – ak stojí vozidlo v kolóne, hmlovky treba vypnúť. Rovnako treba zvážiť zapnutie/vypnutie v slabej hmle v meste, aby nedochádzalo k zbytočnému oslepovaniu iných vozidiel.

Diaľkové svetlá nepomôžu

Zapnutím diaľkových svetiel sa nedá dosiahnuť lepšia viditeľnosť. Svetlo sa totiž odráža od kvapiek vody, čím vytvára vizuálnu clonu; a to ešte viac zhoršuje viditeľnosť. Nechajte ich preto radšej vypnuté.

Prvoradá je bezpečnosť za každého počasia
V zime nekomplikuje dopravu len hmla či sneh. Omnoho nepríjemnejšie je mrholenie či námraza; prípadne všetko naraz. Preto je dôležité zvýšiť pozornosť, znížiť rýchlosť a prispôsobiť štýl jazdy aktuálnej poveternostnej situácii.

Najväčšie riziko nehody pritom vzniká v momente, keď sa začína zhoršovať počasie – keď začína mrholiť, snežiť, mrznúť a pod. Dôvodom je vznik rôsolovitej kaše na vozovke, ktorá sa veľmi šmýka. Ak potom prší či sneží dlhšie, situácia sa o niečo zlepší.

K bezpečnej jazde v zime napomáha aj 100% technický stav vozidla a hlavne zimné pneumatiky. Zimné pneumatiky sú totiž od výroby navrhnuté tak, aby si vedeli poradiť s námrazou, poľadovicou či kašovitým snehom. Nielen samotné zloženie (mäkšia zmes oproti letným pneumatikám), ale takisto aj hĺbka a tvar dezénu, je prispôsobený zimným „nástrahám“ na vozovke.

Vďaka odolnosti voči mínusovým teplotám a vhodne navrhnutým lamelám sú zimné pneumatiky kľúčovým bezpečnostným prvkom pre všetky vozidlá počas celej zimy – a to nielen vtedy, keď je na vozovke súvislá vrstva snehu či ľadu.

Viac o zimných pneumatikách v článku Prečo mať obuté zimné pneumatiky aj keď nesneží.