Powered by Smartsupp
0905 657 498 | Po - Pi: 08:00 - 16:00
certifikovany_prodajca_matador.pngcertifikovany_predajca_continental.pngShoROku18.pngLogo_eliteGold_2019_full.pngzf_logo_sk.png

BezpecnynakupNew.jpg 

-------------------- 

 Náš skúsený tím je tu stále pre Vás.


Ďakujeme za dôveru a prajeme veľa bezpečných kilometrov.

Autom na dovolenku bez technických problémov

Úvod / Autom na dovolenku bez technických problémov
Aktuálne prebieha horúca dovolenková sezóna a na internete sa množia príspevky o stresujúcom cestovaní vlastným vozidlom. My vám poradíme, čo urobiť pre to, aby ste predišli krízovým situáciám, spôsobeným z technických príčin.

Čo je potrebné skontrolovať?
 • Dezén pneumatík – zamerajte sa na to, či nie je dezén mechanicky poškodený a všimnite si takisto opotrebenie. Ak je nerovnomerné, vypovedá to o určitom probléme (môže ísť o prehustenie alebo podhustenie pneumatiky; prípadne o závažnú chybu, napr. zlé nastavenie geometrie).

  Nezabudnite, letné pneumatiky musia mať v súlade s legislatívou minimálnu hĺbku dezénu 1,6 mm.
 • Tlak v pneumatikách – správne „dovolenkové“ hustenie vám zaručí stabilitu na ceste a optimálnu spotrebu aj pri plne naloženom vozidle. Práve z dôvodu väčšieho preťaženia hovoríme o „dovolenkovom“ tlaku, ktorý musí byť o niečo vyšší, ako v prípade bežnej, každodennej mestskej prevádzky na menšie vzdialenosti.

  Jednotlivé hodnoty tlaku zistíte v návode na údržbu automobilu, prípadne na stĺpiku dverí, alebo pri niektorých modeloch aj z vnútornej strany palivovej nádrže.

  Tlak merajte zásadne za studena, teda vtedy, keď pneumatiky ešte nie sú zahriate dlhšou jazdou.
 • Stav rezervy – vodiči často zabúdajú skontrolovať stav, v akom sa nachádza rezervné koleso. Rezervu vždy dofúkajte pred dlhou cestou, pretože práve ona vás môže pri defekte "zachrániť" pred drahým odťahom.

  Prvou pomocou je síce sprej na defekty, ale berte do úvahy, že je to skutočne len núdzové riešenie na krátky čas. Servisu sa jednoducho nevyhnete.

  Možným riešením, ako získať pri defekte drahocenný čas na bezpečný dojazd až na miesto, kde vám ho opravia, sú pneumatiky s tzv. Run On Flat technológiou. Ide o dojazdové pneumatiky, ktoré vám zabezpečia až 80 km na nájdenie pneuservisu. Pozor si však dajte na rýchlosť. Tú musíte prispôsobiť na maximálnych 80 km/ hod.
  Viac o Run On Flat pneumatikách.
 • Brzdy – pri dlhých cestách, najmä v horách, dostávajú brzdy zabrať. Preto si ich pre istotu nechajte prezrieť (dôležitá je hlavne miera opotrebenia doštičiek). Navyše, niektorí vodiči majú nesprávnu techniku brzdenia pri jazde dolu kopcom – vtedy je nutné podraďovať, teda brzdiť motorom.

  Pozor! Ak brzdy preťažíte, môžu zhorieť!
 • Klimatizáciu – funkčná klimatizácia je dnes kľúčovou nielen z hľadiska pohodlia, ale predovšetkým bezpečnosti. Prehriaty interiér (a teplý vzduch) vodiča vyčerpáva a znižuje jeho schopnosť koncentrácie.
 • Stav kvapalín – prevádzkové kvapaliny sú nevyhnutné pre bezproblémový chod vozidla. Skontrolujte ich všetky. Brzdovú kvapalinu, olej, chladiacu zmes.

  Tip: V krízovom momente môžete namiesto chladiacej tekutiny použiť destilovanú vodu.

  Nezabudnite ani na vodu do ostrekovača; to určite oceníte, keď na vašom prednom skle budú permanentne pristávať mušky a iný hmyz.
 • Množstvo paliva – pri ceste na dovolenku automaticky rátajte s vyššou spotrebou. Nepretržite zapnutá klimatizácia, GPS a mobil v nabíjačke a akékoľvek veci umiestnené na streche (bicykle, strešné nosiče a i.) – to všetko značne ovplyvňuje spotrebu.

  Vždy majte dostatočnú rezervu v nádrži, aby ste nemuseli nedobrovoľne odstaviť vozidlo.

Nebojte sa ísť autom
Dodržaním vyššie uvedených rád viete predísť mnohým problémom. Ale majte na pamäti, že automobil je spotrebná vec, ktorá sa skladá z množstva súčiastok. A tie môžu kedykoľvek prestať fungovať. V dnešnej dobe však nie je pokazené vozidlo dôvodom na paniku. Hlavne, ak máte mobilný telefón s prístupom na internet. Práve technológie sú skvelým pomocníkom v takýchto prípadoch.