Powered by Smartsupp
PNEUPEX, spol. s r.o. - Svidník
Nakupujte disky na našej web stránke www.disky-pneupex.sk
0905 657 498 | Po - Pi: 08:00 - 16:00
0905 657 498 | Po - Pi: 08:00 - 16:00

Kedy (ne) ísť na dovolenku autom

Automobilová doprava je stále obľúbenejšou pri cestovaní do menej vzdialených dovolenkových destinácií. Aj keď so sebou prináša určité riziká, má aj množstvo výhod pre posádku vozidla.

Jazda cez deň vs. jazda v noci
Motoristické magazíny sa v spolupráci s lekármi už roky snažia odpovedať na otázku, či je lepšie cestovať počas dňa,  alebo uprostred noci. Jednoznačná, všeobecne platná, odpoveď neexistuje.

Výhody cestovania počas dňa

Argumenty v prospech dňa nadväzujú na biorytmus organizmu, ktorý sa vo večerných hodinách postupne (prirodzene) spomaľuje. Veľa ľudí má z tohto dôvodu rešpekt pred nočnou jazdou a radšej zvolí denný variant. Ak vyrazíte ráno, budete pravdepodobne oddýchnutí.

Nevýhody
Pripravte sa však na dopravné zápchy, silné slnko a vyššie teploty. V prípade, že cestujete s deťmi, počas dňa budú oveľa aktívnejšie a vy budete musieť nájsť spôsob, ako upútať ich pozornosť na viac hodín. Zároveň rátajte s väčším množstvom povinných zastávok, čo značne oddiali príchod do cieľa.

Výhody cestovania večer
Na druhej strane je veľa vodičov, ktorí naopak preferujú práve nočné šoférovanie. Hlavnou výhodou je to, že vám cesta uplynie jednoznačne rýchlejšie. Nielen pocitovo, ale takisto reálne, pretože na komunikáciách nie je toľko vozidiel ako v dennej špičke. Navyše, deti sú v noci viac unavené, teda existuje vysoká pravdepodobnosť, že niekoľko hodín prespia. Dlhú cestu tak zvládnu oveľa jednoduchšie.  

Nevýhody
Mínusom je slabšia viditeľnosť a oslňovanie stretávacími svetlami (oproti idúcimi vozidlami). Nepríjemné je to predovšetkým v daždivom počasí. V tme sú ťažšie viditeľné pruhy na vozovke a vodič má menší prehľad o okolitej situácii, čoho dôsledkom je znížená schopnosť predvídať a zvýšenie rizika nehody. Pomer nehôd a škodových udalostí cez deň a v noci, je pritom približne na rovnakej úrovni. A to aj napriek značnému nepomeru v počte áut na cestách, ktorých je počas dňa podstatne viac.

Najviac nebezpečným javom v nočných hodinách je mikrospánok. Toto riziko je naozaj veľké; hlavne v čase medzi svitaním a treťou hodinou rannou. Mikrospánok sa však dá vhodnými opatreniami minimalizovať – v kritických momentoch sa ale nespoliehajte len na prestávku, kávu alebo energetické nápoje. Spoľahnite sa radšej na spolujazdca, ktorý s vami bude komunikovať. Prípadne sa pri riadení vystriedajte, pokiaľ je to možné.

Dopravní psychológovia odporúčajú vodičom, aby si robili čo možno najviac prestávok na oddych a v noci jazdili minimálne, prípadne vôbec. V praxi to ale nie je reálne. Žiaden vodič nechce, aby jeho trasa trvala dvakrát viac, ako je to nevyhnutné.

Ak sa teda rozhodnete pre cestu cez noc, určite nepodceňujte spánok pred jej začiatkom. Aj 2-3 hodiny dokážu nabudiť organizmus a zabezpečiť bdelosť až do cieľovej destinácie.