Powered by Smartsupp
PNEUPEX, spol. s r.o. - Svidník
Nakupujte disky na našej web stránke www.disky-pneupex.sk
0905 657 498 | Po - Pi: 08:00 - 16:00
0905 657 498 | Po - Pi: 08:00 - 16:00

Ako zvládnuť jazdu v zimnom období

Zima so sebou prináša nepríjemné situácie, ktorým musia vodiči čeliť. Pritom nemusí ísť len o zasneženú, neodpratanú cestu. Problémy spôsobuje aj hustá hmla, mrznúci dážď a mokrý povrch vozovky. Ako zabezpečiť stabilitu vozidla a minimalizovať riziko aquaplaningu a šmyku?

Racionálny odhad možností – optimálna rýchlosť a vzdialenosť
V momente, keď začne pršať, snežiť alebo sa rapídne zhorší viditeľnosť, znížte rýchlosť. A nielen v zákrutách. Zimné pneumatiky (tie sú v zime nevyhnutnosťou) sú síce navrhnuté tak, aby si vedeli poradiť s premenlivým počasím, ale iba vodič je zodpovedný za ich efektívne fungovanie. Moderné technológie podporujú stabilitu, lepšiu ovládateľnosť a hlavne priľnavosť pneumatík ku vozovke. To, ako pneumatiky „držia“ na ceste, je pritom kľúčové pre bezpečné dorazenie do cieľa cesty.

 dizajn_dezenu_dunlop_sp_winter_sport_4D.jpg

Zimné pneumatiky sú charakteristické tým, že majú širšiu a rovnomernejšiu dosadaciu plochu, vďaka ktorej pneumatika nestráca kontakt s vozovkou. Spoľahnúť sa tak môžete nielen na väčšiu odolnosť voči aquaplaningu, ale takisto na plynulý záber v nahromadenom kašovitom snehu – aj tu však zohráva veľkú úlohu správna rýchlosť.

Dunlop SP Winter Sport 4D

Na mokrej, zasneženej ceste a pri námraze, sa vždy rozbiehajte pomaly a pozvoľna, prípadne zaraďte vyšší prevodový stupeň (záber v kopcovitom teréne). Inak hrozí prešmykovanie kolies. Rovnako treba postupovať pri brzdení. Nikdy nebrzdite prudko, pretože v takýchto podmienkach je jednoduché dostať šmyk; kolesá sa zablokujú a vozidlo sa stane neovládateľným. Preto odporúčame nižšiu priemernú rýchlosť a kontinuálnu jazdu, aby nebolo nutné náhle brzdenie. Najlepším riešením je brzdiť motorom, čím sa vo veľkej miere minimalizuje hrozba šmyku.

Nemenej dôležité je počas jazdy zachovávať adekvátnu vzdialenosť od vozidiel, idúcich pred vami. Brzdná vzdialenosť je na mokrom či zľadovatenom povrchu dlhšia ako na suchej ceste. Dajte si preto pozor, aby ste v krízovom momente vedeli včas a bezpečne zabrzdiť svoje vozidlo.

Tma, hmla a dážď so snehom
Ak sa ocitnete na mieste, kde je kvôli zlému počasiu obmedzená viditeľnosť, nezabudnite zapnúť hmlovky – z hľadiska bezpečnosti je prvoradé, aby o vás autá za vami vedeli. Pozor si takisto dajte na odraz svetiel z oproti idúcich vozidiel, ktoré môžu nepríjemne oslepiť; hlavne pri hustom daždi a snežení.

Pri šmyku dostaňte vozidlo pod kontrolu
Niekedy je povrch vozovky natoľko zľadovatený, že sa ani pri najväčšej opatrnosti šmyku nevyhnete. Vtedy treba rozlíšiť o aký typ šmyku ide (pretáčavý alebo nedotáčavý) a podľa toho správne zareagovať. Ak stratia kontakt s vozovkou predné kolesá, ide o nedotáčavý šmyk. Vozidlo stabilizujete miernym znížením rýchlosti, stlačením spojky, prípadne jemným pribrzdením.

Pri pretáčavom šmyku strácajú priľnavosť zadné kolesá, čo má za následok, že zadná časť sa snaží „prebehnúť“ prednú. V prípade, že k tomu dôjde, vozidlo urobí „hodiny“. Aby ste sa vyhli nekontrolovateľnému krúteniu, zatočte volantom do opačnej strany a opatrne pridajte plyn – to platí pre vozidlá s prednou hnacou nápravou. Niekedy pomôže aj stlačenie spojky, no nikdy nebrzdite!

Pre autá s predným náhonom platí, že je lepšie uvoľniť plynový pedál, kým kolesá nezískajú opätovný kontakt s povrchom vozovky. Až potom znovu pridajte plyn.